Poslech – klíč k plynulé angličtině

Pokud chcete svoji angličtinu vypilovat do úrovně, kdy pro Vás nebude problém hovořit naprosto plynule, nestačí zvládnout učebnice s gramatikou nebo udělat na jedničku desítky testů. Gramatiku sice budete mít na skvělé úrovni, ale pokud na Vás někdo promluví anglicky, možná nebudete věřit, že je to právě ten jazyk, který se tak dlouho učíte nebo Vás přepadne pocit, že zvládnutí cizího jazyka je pro Vás nedosažitelné. Jaký je tedy klíč k tomu, abyste rozuměli bez problémů a hovořili s větší jistotou? Je to poslech! Poslech angličtiny, který by měl Ve Vašem studiu zabírat významné množství času.

Jakou úroveň angličtiny zvolit?

Kde ale začít a jakou obtížnost angličtiny si zvolit? To je silně individuální. Někdo bez problémů sleduje seriály v angličtině, někdo sleduje bez problémů zprávy v televizi, pro dalšího je to příliš obtížné a musí vyhledávat zdroje, které pro něj budou srozumitelnější. Právě srozumitelnost je klíč. Pokud nerozumíte, nic se nenaučíte. Vyberte si proto takové zdroje mluvené angličtiny, kterým budete rozumět. Nemusíte rozumět vše a perfektně, ale je třeba, abyste rozuměli většině, pochopili smysl promluvy. Ten zbytek, kterému nerozumíte, si najdete ve slovnících nebo na internetu. Budete-li poslouchat opakovaně stejné audiosoubory nebo sledovat opakovaně stejné anglické pořady, zjistíte, že si postupně osvojujete některé slovní obraty a rozumíte stále větší části. To je přesně to, co potřebujete. Jste-li tedy začátečník, vyberte si vhodný zdroj, kterému budete bez větších problémů rozumět. Na našem webu je odkazů na mluvenou angličtinu více než dost, stačí si vybrat a hlavně vytrvat.
Pro to, abyste v angličtině skutečně pokročili, je zásadní opakování, jak jsme již zmínili. Pokud nějaké slovo slyšíte poprvé a vyhledáte si ho ve slovníku, je to sice dobře, ale moc Vám to nepomůže. Budete si toto slovo pamatovat i zítra, pozítří nebo za měsíc? Asi těžko. Víte, že většina lidí potřebuje nové slovo slyšet padesátkrát nebo dokonce stokrát, aby se jim vrylo to trvalé paměti? Je to velká porce, že? Bojíte se, že to bude otrava? Nebojte, pokud si zvolíte správné téma a správného mluvčího, věc, která Vás baví, otrava to nebude. Ideální jsou v tomto směru některé komediální seriály. Jeden díl můžete vidět stokrát a stejně se mnoha scénkám zasmějete pokaždé.

Na pasivní poslech zapomeňte

Abyste skutečně měli z poslechu užitek a Vaše angličtina se zlepšovala, je důležité se na poslech soustředit. Pasivní poslech bez soustředění má určitě nějaký vliv, ale zásadní je soustředění na obsah, slova, fráze, hlas mluvčího, tón řeči. Bez toho to zkrátka nepůjde. I proto si vybírejte takové zdroje, kterým rozumíte. Sám používám jednoduchý klíč, pokud rozumím řekněme dvěma třetinám mluveného slova, je to přesně úroveň pro mě. Pokud rozumím méně než polovině, musím o úroveň níže a najít si jiný vhodnější zdroj.

Angličtinu poslouchejte pravidelně

Ptáte se, jak často poslouchat? No, jednoduchá a stručná odpověď bude znít: Poslouchejte angličtinu každý den. A kolik času denně mám poslechu věnovat? No, čím více, tím lépe. Že na tohle nemáte čas? Chápu to, ale určitě se nějaké časové rezervy najdou. Co třeba takto: Místo ranních zpráv při cestě do práce si v autě pusťte anglický text. Pokud jedete autobusem či vlakem, použijte svůj MP3 přehrávač. Totéž platí o cestě z práce či ze školy. Co děláte odpoledne? Musíte vařit? Možná by to šlo s poslechem angličtiny. Najdete nějaký čas večer před usnutím? Výborně. A závěrečná otázka? Jaký čas denně věnujete sledování televize? Mluvíme o desítkách minut? Výborně, to je přesně čas, který můžete využít smysluplněji. Třeba sledováním seriálu v angličtině.

Projděte si jednotlivé sekce našeho webu, najdete na něm desítky odkazů, které můžete ve svém studiu využít.

EnglishWeb.cz = Angličtina online zdarma.

 

197 comments for “Poslech – klíč k plynulé angličtině

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *