Podmínkové věty druhého typu

Druhý podmínkový typ je velmi podobný tomu prvnímu 🙂 Stále mluvíme o budoucnosti, tedy o nějaké události v budoucnosti a výsledku této události. U tohoto typu však není příliš reálná možnost, že se tato událost stane. Například, pokud nemáte peníze, nemůžete si koupit auto. Samozřejmě je tu možnost, že peníze vyděláte nebo si vezmete půjčku. Není to moc reálné, ale je to možné.
Tvoříme je hlavní větou (main clause) a podmínkovou větou (if clause). V hlavní větě použijeme podmiňovací způsob (would + sloveso), v podmínkové čas minulý prostý (past simple). Důležitou věcí u druhého typu podmínkových vět je, že je zde téměř nereálná možnost že se daná událost stane.Věty se neoddělují čárkou, pokud je první věta hlavní.

Příklady:
I would buy a house if i had money. – Koupil bych si dům kdybych měl peníze.
If i had money, i would buy a house. – Kdybych měl peníze, koupil bych si dům.
If you found a wallet, you should return it to its owner. – Kdybys našel peněženku, měl bys ji vrátit jejímu majiteli.
Někdy používáme should, might či could místo would (If i bought a car, i could stop going to the work by bus. – Pokud bych si koupil auto, mohl bych přestat jezdit do práce autobusem.)
If you could buy a car, would you buy it ? – Pokud by sis mohl koupit auto, koupil by sis ho?

 

Zájemcům, kteří potřebují detailnější výklad, doporučujeme tento zdroj z produkce BBC.

 

 

4 comments for “Podmínkové věty druhého typu

 1. B.Huclová
  28.4.2016 at 15.12

  Chci se učit angličtinu.

 2. 9.5.2019 at 15.47

  I needed to create you one very small remark to say thanks a lot again for those precious pointers you’ve featured at this time. It is simply extremely open-handed of people like you to give unreservedly all that numerous people would’ve offered for sale as an e book to help with making some money on their own, chiefly considering that you might well have done it if you considered necessary. Those points likewise acted to become easy way to realize that some people have similar interest just as mine to realize a lot more with regards to this matter. I know there are a lot more fun opportunities ahead for individuals who examine your website.

 3. 13.5.2019 at 20.57

  I’m also writing to let you understand what a brilliant discovery our daughter undergone viewing your webblog. She realized plenty of issues, which include how it is like to have an incredible teaching nature to let other individuals with no trouble gain knowledge of specific very confusing subject matter. You actually surpassed my expectations. Thanks for churning out those invaluable, trustworthy, educational as well as unique tips about that topic to Janet.

 4. 22.5.2019 at 15.29

  I and my guys have been digesting the nice information and facts located on your web site and before long I had a terrible suspicion I never expressed respect to the web site owner for them. Most of the ladies came warmed to study all of them and already have pretty much been enjoying those things. Thanks for getting so thoughtful as well as for using variety of cool themes most people are really needing to understand about. Our own honest apologies for not saying thanks to earlier.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *