Anglický minulý čas prostý – Past Simple

Past simple neboli do češtiny přeloženo minulý čas prostý je co do tvorby a způsobu použití jedním z nejjednodušších gramatických jevů v angličtině. Past simple vyjadřuje děj, který začal a skončil v určitém okamžiku v minulosti. Mluvčí sice nemusí čas přesně vyjádřit, ale z promluvy jasně vyplývá, jaký okamžik má mluvčí na mysli.
Tvorba past simple je velmi jednoduchá. K většině sloves pouze přiřadíme na konec dvě písmena –ed. Je samozřejmě potřeba dát si pozor na výslovnost jednotlivých sloves v minulém čase. Tvorba se liší u nepravidelných sloves, kdy je potřeba se všechny formy naučit nazpaměť. Ale, není to tak složité, nepravidelných sloves zas není tak brutální množství.

Příklady past simple

I saw him yesterday. – Včera jsem ho viděl.
He washed his car yesterday. – Včera umyl své auto.
Last year, I traveled to Egypt. – Minulý rok jsem jel/cestoval do Egypta.
I bought a book – Koupil jsem knihu.
I saw a movie yesterday. – Včera jsem viděl film.
Pokud tvoříme otázky s použitím minulého času past simple, používáme pomocné sloveso did a významové sloveso v základním tvaru. S použitím pomocného slovesa did v záporné formě mluvíme o minulosti, která se nestala, o něčem, co jsme my nebo někdo jiný neudělali.

Příklady
I didn’t see him. – Neviděl jsem ho.
I didn’t wash his car. – Neumyl jsem jeho auto.
Did you have breakfast? – Snídal jsi?

S pomocí past simple hovoříme také o sledu událostí, které začaly a skončily v minulosti. Nejdřív začala jedna událost, pak druhá, pak třetí atd.
Příklad: I finished my breakfast and went to school. – Nasnídal jsem se a šel do školy.
She came at 8 o’clock, opened the door and sat down. – Přišla v osm hodin, otevřela dveře a posadila se.

Pomocí past simple lze také vyjádřit určitou dobu trvání nějaké činnosti nebo aktivity v minulosti. Doba trvání v minulosti je většinou přesně specifikována. Jedná se o činnost, která v minulosti skončila.

Příklady:
I lived in Germany for five years. – Pět let jsem žil v Německu.
He waited for six hours. – Čekal osm hodin.

Past simple lze použít i v dalších situacích, budeme se jim věnovat v některém z dalších článků.

4 comments for “Anglický minulý čas prostý – Past Simple

 1. 7.5.2019 at 21.23

  My wife and i got glad that Michael managed to conclude his studies using the ideas he acquired when using the site. It is now and again perplexing to just continually be giving away things which usually a number of people have been making money from. And we all know we’ve got the blog owner to thank because of that. The illustrations you made, the easy site navigation, the relationships you can help to engender – it’s got all terrific, and it is assisting our son and us believe that that issue is brilliant, and that’s very indispensable. Thank you for the whole lot!

 2. 11.5.2019 at 22.44

  I wanted to create you this very little remark so as to thank you very much as before with your awesome views you’ve provided in this case. This has been quite incredibly open-handed with people like you giving unhampered what a few individuals would have made available for an ebook in making some bucks for their own end, particularly considering the fact that you could possibly have done it if you ever considered necessary. Those pointers likewise acted to be the fantastic way to be aware that the rest have similar dream the same as my very own to know the truth very much more with regards to this issue. I’m certain there are numerous more pleasant instances up front for those who take a look at your blog.

 3. 16.5.2019 at 8.52

  My spouse and i felt so happy that Peter managed to conclude his reports through the entire precious recommendations he came across from your very own site. It’s not at all simplistic to simply choose to be giving freely helpful hints which usually other people may have been trying to sell. We know we now have you to thank for that. All of the explanations you made, the straightforward web site menu, the friendships you make it easier to create – it is most fabulous, and it’s really aiding our son in addition to our family do think that matter is enjoyable, and that is seriously essential. Thank you for all!

 4. 20.5.2019 at 19.19

  Needed to create you that very small remark in order to give many thanks over again considering the marvelous techniques you’ve featured on this site. It was really unbelievably generous of people like you to allow unhampered precisely what a number of people could possibly have offered for sale for an e-book to earn some profit for themselves, and in particular since you could possibly have tried it if you considered necessary. Those tactics in addition worked to be a good way to understand that other people have a similar keenness the same as my very own to learn a little more when considering this matter. I am certain there are many more pleasurable times ahead for individuals who looked at your blog post.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *