Časové předložky v angličtině

Tento článek navazuje na dříve publikovaný text, ve kterém jsme se zabývali základními časovými předložkami. Časové předložky v angličtině bývají často poměrně matoucí a přesný český překlad občas nedává dost dobře smysl. Po základních časových předložkách in, on a at přinášíme přehled dalších předložek, které se vztahují k času, resp. čas blíže určují.

Předložka for

Překlad této předložky je docela oříšek, v češtině se sama o sobě dá vyjádřit jen těžko, pokud hovoříme o času. Předložka for se používá i v jiných souvislostech a budeme o ní mluvit (psát) v dalších příspěvcích. For používáme, pokud chceme vyjádřit, jak dlouho už určitá aktivita či něčí činnost trvá. Vyjadřujeme tedy blíže délku trvání.

Příklady: I’ve been waiting for an hour! (Už tady čekám hodinu!); He has been riding bicycle for three hours. (Jezdí na kole tři hodiny.); He waited for two hours. (Čekal dvě hodiny.); I’ve lived in this town for seven years. (Žiju tady v tom městě už sedm let.)

Předložka during

Do češtiny by se předložka during dala přeložit jako „během“ (během určité doby, během jiné činnosti atd.). Pomocí during vyjadřujeme také činnost, která se stane během jiné aktivity.

Příklady: The boy was sleeping during the movie. (Chlapec během filmu spal.); during the night (během noci); during our holiday (během naší dovolené); He came during the afternoon meeting. (Přišel během odpolední porady.); During my holiday I visited many interesting places. (Během dovolené jsem navštívil mnoho zajímavých míst.)

Předložka while

Předložka while je významově blízká předložce during, není ale stoprocentně shodná. Předložka while vyjadřuje dobu, po kterou určitá činnost trvá. Dále se používá, pokud mluvíme o dvou aktivitách, které probíhaly současně, ale samotná délka aktivity není přesně určena a ani není důležitá. Českým ekvivalentem je slovo když, případně zatímco. Mimochodem, pokud se chcete podívat na rozdíl while a during v realitě, koukněte se na tento spot z oblíbeného seriálu IT Crowd 🙂

Příklady: While I was playing the guitar, my friend was reading a book. (Když jsem hrál na kytaru, kamarád si četl knihu.); She came while I was having dinner. (Přišla, když jsem večeřel.)

Předložka until

Předložku until lze přeložit do češtiny jako do (do určité doby). Pomocí until vyjadřujeme do jaké doby určitá aktivita nebo činnost trvá, trvala nebo bude trvat.

Příklady: I stayed at home until nine o’clock. (Zůstal jsem doma do devíti hodin.); We’ll be here until November. (Zůstaneme tu do listopadu.)

Předložka since

Předložka since vyjadřuje, kdy nějaká aktivita nebo činnost začala, resp. od kdy trvá či trvala. Lze ji přeložit jako české „od“.

Příklady: since november (od listopadu); since ten o’clock (od deseti hodin); She is playing the piano since this morning. (Hraje na piáno od dnešního rána.); I haven’t seen my brother since 1992. (Neviděl jsem svého bratra od roku 1992.)

From – To

Dvojice předložek from  – to je snadná na zapamatování i reálné použití. Do češtiny je lze přeložit jako sousloví „od – do“. Vyjadřuje přesně trvání aktivity od určité doby do určité doby.

Příklady: We watched TV from 4 to 9 o ‘clock. (Koukali jsme na televizi od 4 do 9 hodin.)

Předložka after

Vyjadřuje stav po něčem. Nedefinuje přesně čas, ale stav, který nastane poté, co něco skončí.

Příklady: after school (po škole); after lunch (po obědě)

Předložka ago

Předložka ago vyjadřuje dobu před nějakou přesně či nepřesně definovanou dobou.

Příklady: long time ago (před dávnými časy); 6 years ago (před šesti lety); a minute ago (před minutou)

Předložka before

Before vyjadřuje rovněž stav před něčím, před nějakým časovým úsekem, před nějakým dnem či termínem.

Příklady: before Christmas (před vánočními svátky); before my birthday (před mými narozeninami)

Předložka between

Vyjadřuje časový úsek mezi dvěma časovými údaji.

Příklady: between Monday and Friday (mezi pondělím a pátkem); between 2 and 6 o’clock (mezi druhou a šestou hodinou)

Předložka within

Within lze podobně jako during nebo while přeložit jako během nějakého času, během určité doby.

Příklady: They got married within 2 months. (Vzali se během dvou měsíců); Can you finish it within a week? (Budeš schopen to dokončit do týdne?)

 

Pro dnešek to stačí ne? Se seriálem na téma předložky v angličtině budeme brzy pokračovat.

 

 

 

6 comments for “Časové předložky v angličtině

 1. 6.5.2019 at 16.29

  My husband and i felt very comfortable that Louis could round up his researching through your ideas he gained out of the blog. It is now and again perplexing just to continually be giving out steps that the rest may have been making money from. So we grasp we’ve got the website owner to be grateful to because of that. The type of illustrations you’ve made, the easy site menu, the friendships your site make it easier to foster – it’s got everything incredible, and it is leading our son in addition to our family know that the subject matter is fun, which is pretty mandatory. Thanks for the whole lot!

 2. 10.5.2019 at 10.55

  I’m also writing to let you understand what a great experience my friend’s daughter developed reading your blog. She discovered so many pieces, including what it is like to have a very effective giving spirit to make many more completely gain knowledge of various tortuous issues. You truly did more than my expected results. Thanks for showing these precious, healthy, edifying and also cool guidance on this topic to Sandra.

 3. 14.5.2019 at 21.15

  I intended to post you that little bit of observation to say thank you as before on the precious tactics you have shared on this website. This has been so remarkably open-handed of you to give without restraint just what most people could have marketed for an ebook to earn some bucks for their own end, even more so given that you might have done it in case you wanted. Those basics also acted to be the great way to recognize that many people have a similar keenness similar to mine to grasp somewhat more regarding this problem. Certainly there are a lot more fun opportunities in the future for those who browse through your blog post.

 4. 19.5.2019 at 8.43

  I precisely desired to thank you so much once again. I do not know the things that I might have followed without the type of suggestions documented by you concerning my problem. It has been a real frightful case in my view, nevertheless understanding your specialized form you dealt with that took me to jump over joy. Now i’m happy for your advice as well as expect you find out what an amazing job that you’re putting in educating some other people by way of your web page. Most probably you have never met all of us.

 5. 23.5.2019 at 12.55

  I together with my buddies have already been going through the great tips from your web blog and instantly came up with a terrible feeling I had not expressed respect to you for those secrets. The young boys are already certainly joyful to read them and have quite simply been loving these things. We appreciate you being considerably kind and also for having this kind of ideal subject areas millions of individuals are really eager to be aware of. Our sincere apologies for not saying thanks to sooner.

 6. 24.5.2019 at 8.11

  Thanks for every one of your hard work on this web page. My niece really loves setting aside time for investigations and it’s really obvious why. All of us know all about the lively manner you present simple ideas via your blog and therefore strongly encourage participation from others on the point then my daughter is actually discovering a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re the one conducting a useful job.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *