Poslech reálné angličtiny v kanadském podcastu

Sice jsem tuto radu opakoval už několikrát, ale protože je opakování matka moudrosti, neodpustím si to ani tentokrát: Klíčem k plynulé angličtině je zejména poslech. Tedy, minimálně k tomu, že budete mluvené angličtině bez problémů rozumět. Čím více zdrojů máte k dispozici, tím lépe. Každý si tak může vybrat podle svého zamření, podle svých zálib. Není nic lepšího, než když pro Vás studium angličtiny je zároveň zábavou. Ostatně, bez toho by studium nebylo příliš efektivní a motivace by se velmi rychle vytratila.

Dnešním tipem je podcast, jehož tvůrci pochází z Kanady. Mimochodem, je zajímavé, pokud sledujete více podcastů, jak moc se angličtina liší v jednotlivých zemích. Mezi americkou angličtinou a angličtinou používanou v Kanadě není zásadní rozdíl. Určité rozdíly se dají vypozorovat mezi britskou a americkou angličtinou a určitě poznáte velký rozdíl, pokud posloucháte např. americký a jihoafrický podcast. Angličtina prostě není stejná a občas je mi záhadou, jak se anglicky mluvící v jednotlivých zemích vzájemně dorozumí (někteří by sami potvrdili, že mají s porozuměním jiné angličtiny trochu problémy). Ale zpět k našemu podcastu. Podcastů v angličtině pro nácvik poslechu je na webu opravdu nepřeberné množství. Jen méně z nich je ale vhodných pro začátečníky ale i pokročilejší studenty. Podcast, který najdete na webu Culips.com, není ničím zásadně výjimečný, pro studenty je ale určitě více než vhodný. Proč? Jde o poslech přirozené reálné angličtiny, nikoli takové typické školní angličtiny, se kterou když vyrazíte do světa, máte pocit, že jste úplně mimo a že čas strávený ve škole byla ztráta času. Podcast Culips sestává z dialogů, během kterých mluvčí používají různé idiomatické obraty a velmi často slang. A právě toto je pro dobré porozumění angličtině velmi důležité. Poslech reálné angličtiny se všemi důležitými obraty Vám dá rozhodně více než angličtina ze školních poslechových cvičení.

Na několika místech jsem zdůrazňoval, že angličtinu bychom se měli učit nikoli po jednotlivých slovech, ale spíše po celých frázích. Lépe si tak uvědomíte obsah slov, obsah sdělení a z kontextu situace nám lépe vyplyne, kdy jakou frázi použít. To, co trvá nejdéle, je, než vám daná fráze dokonale přejde do krve tak, že si ji nebudete vůbec překládat ani o jejím přesném použití nějak více uvažovat. Stejně tak to platí o slangu. Pokud se potkáte s průměrným anglickým mluvčím, v jeho angličtině se velmi často slang objeví. O to více oceníte, pokud jste se během studia angličtiny věnovali i slangovým obratům a i slangové anglické obraty se na webu Culips velmi hojně objevují.

Jednotlivé epizody Podcastu, kterých je v současné době několik desítek, jsou rozděleny na samotný poslech, který je nejdůležitější součástí a na výklad. Nečekejte ale žádnou zbytečnou teorii, která by Vás mátla. Pod podcastem jsou vybrané určité idiomatické nebo slangové fráze a vedle je anglický popis, co vlastně znamenají. Pokud si několikrát epizodu podcastu poslechnete, budete lépe vědět, v jakém kontextu danou frázi použít.

Podcast má dvě verze, zdarma a placenou. Podle mého názoru si v pohodě vystačíte s anglickým podcastem v bezplatné verzi. Bezplatná verze obsahuje všechny audiosoubory, které si mj. můžete stáhnout a poslouchat např. na cestě ve Vašem MP3 přehrávači a také výklad důležitých pojmů. Pokud chcete zainvestovat několik desítek dolarů za roční členství, dostanete navíc soubory s přesnými přepisy dialogů v angličtině a další bonusy navíc. Potřeba to ale není a pokud se podíváte na starší epizody, zjistíte, že autoři mnoho z nich po čase uvolnili ke kompletnímu stažení včetně všech přepisů a dalších bonusoých souborů, kterém Vám studium angličtiny trochu usnadní. Poslech reálné angličtiny a to co nejčastější je pro úspěch zásadní.

Stránku si určitě pročtěte a pokud máte nějaké dotazy, zapojte se do facebookové diskuse nebo se obraťte přímo na autory, kteří zpětnou vazbu od posluchačů určitě ocení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *