Chcete si více pamatovat? Učte se angličtinu i z papírových knih

V tomto příspěvku budu tak trochu v opozici proti zaměření vlastního webu, který má v titulku Angličtina online zdarma. Online je ve spojení s učení se cizím jazykům jedním z nejvyhledávanějších výrazů. Trendem moderní doby jsou online kurzy. Moderní informační a komunikační technologie zpřístupňují vzdělání opravdu širokým vrstvám obyvatel. Cenově je vzdělávání a cizí jazyky nevyjímaje, dostupnější než kdykoli předtím. Jenže upnout se výhradně a pouze na online formu vzdělávání nebude asi ta nejlepší cesta. Všeho moc škodí, a jestli něco nemá rádo online, pak je to naše paměť. A platí to zejména při čtení.

Toto téma jsem kdysi četl v jednom z časopisů (samozřejmě online), samozřejmě jsem na něj zapomněl a oživila mi jej nedávná reportáž, kterou jsem tak napůl ucha poslouchal z televize. O co konkrétně jde a jak čtení online z monitoru počítače nebo dokonce z elektronické čtečky knih naši paměť ovlivňuje? Vědci dospěli na základě důkladných výzkumů k tomu, že při čtení z papíru člověk daleko více promýšlí obsah, u čtení prožívá emoce atd. V případě elektronických médií je tomu jinak, plochá data z monitoru člověk možná krátkodobě vstřebá, jeho pozornost je ale rozptylována častou změnou plochy, střídají se grafické obrazy. Fonty, monitor či tablet na nás bliká a to vše ovlivňuje paměť. Jak dalece? Dokonce tak, že při čtení z papíru si zapamatujeme o 30 a někdy až o 50% procent více. To je poměrně značný pokles výkonu při používání počítače či tabletu a ti z nás, co se denně věnují angličtině, by k tomu určitě měli přihlížet. Technicky zaměření lidé by možná oponovali, že čtečky elektronických knih s elektronickým inkoustem a bez podsvícení dokážou papír docela dobře simulovat a efekt bude stejný jako při čtení z knih. Chyba lávky, ani ti, co používají čtečky knih s elektronickým inkoustem, se paměťově nevyrovnají těm, co čtou přímo z papíru. Vědci nedávno udělali pokus s čtením jednoduchého příběhu o necelých třiceti stranách. Padesát čtenářů dostalo příběh ve čtečce a padesát v tištěné podobě. Výsledek? Pokud měli převyprávět příběh, ti, co četli z elektronické čtečky, si vedli mnohem hůře než ti, co dostali příběh vytištěný na papíru.

Jak těchto poznatků využít při učení angličtiny a jiných cizích jazyků? Především nespoléhat pouze a výhradně na jeden zdroj učení, ale využívat zdrojů více a především zapojit zdroje tištěné. Některé z nich budou zdarma, do některých, zejména do kvalitních knih, bude potřeba investovat nějaké peníze. Rozhodně není na místě automaticky zavrhnout čtení z tabletu či smartphonu a všechny anglické texty si raději tisknout. Jednak je to příliš nákladné, jednak by tento přístup nebyl k životnímu prostředí a zejména našim lesům nejšetrnější. Pokud ale máte problém se zapamatováním např. určitého gramatického jevu, tisk stránky a testování mimo online prostředí je určitě vhodným přístupem. Stejně tak čtení např. anglických zpráv z mobilu během cesty do práce či do školy Vám rovněž určitě pomůže a nebude na škodu. Pokud se ale budete chtít začíst do anglické knihy v originále nebo do zjednodušené angličtiny, bude asi lepší tištěná forma (navíc, pokud máte knihy ve stejné oblibě jako já, bude jejich nákup vždy takovým malým svátkem).

V podstatě z uvedeného vyplývá, neuvazovat se jen k jednomu způsobu osvojování cizího jazyka, ale využívat více přístupů – čtení papírových knih (když už si tedy pamatujeme více), online testy a cvičení na PC a hlavně hodně poslechu a sledování anglického videa (ideálně seriály s jednodušší konverzací).

4 comments for “Chcete si více pamatovat? Učte se angličtinu i z papírových knih

 1. 7.5.2019 at 5.46

  I together with my pals have been looking through the nice thoughts located on the website and then quickly I had a horrible feeling I had not expressed respect to the blog owner for those techniques. These young men appeared to be consequently passionate to read through all of them and now have sincerely been taking advantage of them. Thanks for really being indeed helpful and also for considering variety of great subject matter millions of individuals are really desirous to be informed on. My very own sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

 2. 11.5.2019 at 3.55

  I simply needed to appreciate you again. I am not sure the things I could possibly have done in the absence of the entire recommendations shared by you relating to such a concern. It was before a real fearsome circumstance in my opinion, nevertheless discovering this skilled way you managed that took me to jump over fulfillment. Now i’m happy for this advice and even expect you know what a powerful job you have been accomplishing instructing the mediocre ones through the use of your web page. Most probably you haven’t come across any of us.

 3. 20.5.2019 at 2.29

  I intended to compose you a little bit of remark to give thanks the moment again on your exceptional ideas you have provided in this article. It is surprisingly open-handed with you to allow unreservedly precisely what a few individuals could possibly have offered as an electronic book in making some profit on their own, chiefly now that you might have done it if you ever decided. The smart ideas in addition served as the good way to understand that many people have similar eagerness just as my personal own to grasp whole lot more with respect to this matter. I know there are thousands of more enjoyable sessions ahead for individuals who take a look at your site.

 4. 24.5.2019 at 5.41

  I am commenting to let you understand what a wonderful experience my cousin’s girl gained visiting the blog. She figured out a wide variety of pieces, not to mention how it is like to possess an awesome giving spirit to make most people really easily thoroughly grasp various hard to do issues. You truly did more than my expectations. Thank you for rendering those effective, dependable, informative and as well as unique thoughts on the topic to Mary.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *