Jak donutit Váš mozek, aby přestal angličtinu překládat do češtiny?

Možná ten pocit znáte také. Nějakou anglickou gramatiku už vcelku slušně ovládáte, dokážete se o lecčems vyjádřit případně si s anglicky mluvícím popovídat. Ale přesto cítíte nějaký blok, něco, co Vás brzdí. Když posloucháte, chvilku přemýšlíte o tom, co mluvčí přesně řekl. Než promluvíte, promýšlíte, jak máte větu zkonstruovat, aby Váš anglicky mluvící protějšek dobře porozuměl. A problém bývá většinou v tom, že si sdělení případně Vaši promluvu předem, ve své hlavě, překládáte do češtiny. Zkrátka a dobře Vás Váš mozek brzdí, Vaše angličtina se nezlepšuje, s mluvením a porozuměním máte stále problém. Znáte ten pocit? A toto netýká se samozřejmě jen angličtiny.
Rada je vcelku jednoduchá, prostě si vše v hlavě přestaňte překládat 🙂 Jenže ono se to jednoduše řekne, ale hůř udělá a o Vašem mozku to platí dvojnásob. Jak tedy postupovat, aby se Vaše porozumění zlepšilo, mluvili jste anglicky trochu více přirozeně a příliš nepřemýšleli o tom, jestli to, co anglicky řeknete, dává perfektní smysl? Na to se pokusíme odpovědět v následujícím textu.

Tipy pro přirozený poslech angličtiny a mluvení

Problém většinou bývá v tom, jakým způsobem se angličtinu, ale v podstatě jakékoli cizí jazyky, učíme. Velká část z nás určitě zažila školní klasický postup: anglický text – český překlad, anglický gramaticky jev – výklad v češtině – překlad, anglické slovíčko – český překlad. A tady je základ problému. Náš mozek je jaksi nastaven na to, aby si cizí výraz nejdříve přeložil do jazyka, kterému rozumí a stejně postupuje i opačně. Pokud chceme něco sdělit anglicky, v hlavě si to předem přeložíme a pak začneme mluvit. Jenže problém je, že některé výrazy dost dobře ani přeložit nejdou a pokud je přeložíme doslovně, nedávají příliš smysl. Ostatně, i proto řada lektorů doporučuje učit se nikoli po slovech, ale po celých větách. Jak z toho všeho ven? Jak se naučit anglicky myslet, aniž bychom si každou větu překládali? Jak vnímat anglické výrazy přirozeně? Zkuste následující tipy, které jsem nasbíral při surfování po diskusních fórech, třeba je ve Vašem studiu angličtiny využijete.

1. Pamatujete na paměťové kartičky? Co místo nich použít anglický výraz a obrázek nebo fotku? Anglický výraz pak budeme mít spíše spojený s konkrétní vizuální představou nebo obrázkem v mysli a nikoli s českým překladem. Ostatně, na obdobném principu pracuje např. výukový software Rosetta Stone (a i některé kurzy v již zmiňované aplikace Memrise).

2. Používejte jen anglický slovník – místo anglicko-českého výrazu si prostě najděte neznámé slovo v nějakém výkladovém anglickém slovníku. Anglicky psaná definice a způsoby použití slova ve výrazech si jednak možná lépe zapamatujete, jednak opět přeskočíte onen mezikrok anglicko-českého překladu. A online slovníků zdarma je dostupných celá řada.

3. Čtěte anglické knihy, anglické zprávy, zkrátka anglické texty, ale vyvarujte se otrockého překladu každého slova, které neznáte. Odolejte pokušení podívat se do slovníku a každé slovíčko si přeložit. Uvolněte se, čtěte a možná budete překvapeni, že rozumíte velké části textu a slovo, kterému jste nerozuměli, začne v jiné odstavci dávat smysl a Vy jeho obsah a smysl pochopíte. A pochopíte jej v angličtině. Knihy jsou v tomto výbornou pomůckou. Řada autorů navíc používá často stejné obraty a fráze a Vy je nakonec začnete docela dobře chápat.

4. Učte se fráze a příliš neřešte obsah. Prostě přijměte to, že nějaká fráze zní divně. Čím častěji se s ní ale setkáte, tím méně divná Vám bude připadat. Prostě nebuď perfekcionisté, nemusíte rozumět stoprocentně významu každého slova. Ani to nejde. Vezměme si příklad odpovědi na obyčejné anglické poděkování. Vždyť v češtině to zní doslovně: „Jsi vítán.“ Zní to divně? Zní, ale třeba tuhle frázi snad nikdo neřeší a prostě ví, že je to odpověď na „Thank you“. Méně řešte obsah, na anglické fráze si zvykejte, je to těžké, ale jde to.

5. Tenhle tip je zmíněn už v předešlých článcích: Sledujte anglické pořady, filmy a seriály v angličtině. Rozumíte už alespoň trochu? Vypněte titulky, bude to masakr, ale nakonec uvidíte, že velkou část filmu či seriálu docela dobře pochopíte. Napoví Vám děj, budete se více soustředit na dialogy a časem se porozumění zlepší. Pokud začínáte, sáhněte k titulkům, ale snažte se vyvarovat českých titulků a sáhněte po anglických. Ale pozor, člověk má pak tendenci přestat poslouchat a soustředit se na čtení. Titulky použijte jen, když to bude absolutně nezbytné. V podstatě totéž platí o podcastech. Na webu jich najdete nepřeberné množství, soustřeďte se ale spíše na ty mimovzdělávací a vyhledávejte ty, kde mluví anglicky mluvící přirozeně, normálním nezpomaleným tempem. Je potřeba, aby Váš sluch přirozené mluvené angličtině přivykl.

6. Děláte nějaké práce doma nebo třeba doma cvičíte či děláte cokoli jiného? Pusťte si k tomu jako kulisu anglickou televizi nebo rádio. Nemusíte se plně soustředit, jen si vytvořte takové malé anglické prostředí.

7. Poslechněte si něco v angličtině před spaním nebo se podívejte alespoň na nějaké krátké anglické video nebo jednu epizodu seriálu. Pokud jedna z posledních aktivit v posteli pře spaním bude cokoli, co má souvislost s angličtinou, pomůže to přeladit Váš mozek na jinou řeč a třeba se Vám bude i něco zdát v angličtině, pokud ano, jste na dobré cestě. (Řešením je i anglicky mluvící milenec/milenka coby poslední aktivita před spaním, efekt bude asi obdobný… 🙂

8. Zkuste si najít na netu přátele a konverzujte anglicky přes skype. Doporučuji rodilé mluvčí. Cest, jak je najít, je v prostředí internetu opravdu mnoho.

9. Tímhle tipem se můžete řídit celý den. A dokonce Vás to nebude stát nic, jen trochu úsilí. Znáte svůj vnitřní hlas? Který Vám občas napovídá, občas naštvaně brblá? Prostě sám se sebou mluvte anglicky, představujte si různé životní situace a popisujte si je Vaším vnitřním hlasem anglicky. Váš mozek si tomuto systému začne přivykat a Vy si budete při promluvách jistější.

Vytvořit si anglické prostředí

Výše uvedené tipy se dají shrnout do jednoho hezkého anglického slova immersion čili jakési obklopení, ponoření. Prostě se obklopujte angličtinou co možná nejvíce a co nejčastěji. Přestat s překládáním nebude jednoduché. Ale čím častěji se budete výše uvedeným způsobem angličtině věnovat, tím lépe. Časem přestanete překládat velkou spoustu frází, nebudete o nich přemýšlet, prostě je budete znát a chápat jejich použití a možná nebudete mít problém je použít, ale přeložit je pak do češtiny.

A jedna malá rada na závěr pro chvíle, kdy budete s někým konverzovat. Pokud se stydíte, že děláte chyby, vzpomeňte si na situaci, kdy Vás o něco žádal cizinec, třeba o to, abyste mu ukázali cestu, nebo kdy jste Vy něco chtěli v cizině a chybu jste určitě ve větě udělali. Zažili jste, že by Vám někdo vytkl chybu nebo jste někdy chybu vytknuli Vy? Myslím, že ne. Takže není důvod pro stud a ostych. Naopak, každý ocení, že máte snahu se dorozumět tím jeho jazykem.

44 comments for “Jak donutit Váš mozek, aby přestal angličtinu překládat do češtiny?

 1. 9.5.2019 at 23.28

  I intended to draft you the bit of observation to help say thanks over again on your exceptional basics you have shown on this page. It’s simply shockingly generous of you to supply freely exactly what many individuals would have advertised for an ebook to get some money for their own end, mostly now that you could have done it if you ever wanted. These suggestions additionally served to become a easy way to fully grasp that other people online have the same eagerness just like my personal own to learn somewhat more regarding this matter. Certainly there are some more enjoyable sessions ahead for people who go through your site.

 2. 14.5.2019 at 4.46

  Thank you so much for providing individuals with an extraordinarily breathtaking opportunity to read in detail from this blog. It’s usually so cool and as well , packed with a good time for me personally and my office peers to search your web site at a minimum thrice every week to see the fresh items you will have. Not to mention, I’m just at all times impressed for the mind-blowing methods served by you. Some 2 tips in this article are unequivocally the most beneficial we have had.

 3. 18.5.2019 at 22.45

  I needed to compose you this little word to say thanks yet again for your extraordinary suggestions you’ve shared here. It was so remarkably open-handed of people like you to present unhampered what exactly a number of people might have sold for an e book in making some money on their own, most notably since you might well have done it if you ever desired. The tactics in addition worked to become a good way to know that the rest have similar dreams really like mine to find out a little more when it comes to this condition. I am certain there are thousands of more pleasurable occasions up front for many who take a look at your site.

 4. 23.5.2019 at 0.22

  I wanted to draft you the bit of remark in order to thank you so much over again for all the beautiful concepts you’ve contributed at this time. This has been certainly particularly generous of people like you to supply openly all that a number of people might have offered as an e book to help with making some cash for their own end, most importantly given that you could have done it if you ever wanted. The thoughts in addition served to provide a easy way to understand that other people have a similar keenness just as my own to find out a little more with respect to this problem. I am certain there are several more enjoyable situations ahead for individuals who discover your site.

 5. 27.5.2019 at 2.07

  I wish to get across my affection for your kindness giving support to visitors who must have help with this particular area of interest. Your very own commitment to getting the message up and down came to be incredibly beneficial and has usually allowed regular people like me to arrive at their desired goals. Your entire valuable tips and hints means a lot a person like me and even further to my mates. Thank you; from each one of us.

 6. 30.5.2019 at 23.33

  I needed to post you a little bit of remark to be able to say thank you yet again just for the pleasing ideas you’ve discussed in this case. It is extremely generous with you to allow freely all that a few individuals might have distributed for an electronic book to generate some money for their own end, notably seeing that you could have done it in case you considered necessary. The advice as well served to be the easy way to fully grasp most people have the same interest like my own to know the truth a whole lot more in regard to this condition. I’m sure there are numerous more pleasurable periods in the future for people who take a look at your website.

 7. 4.6.2019 at 2.18

  My wife and i have been really joyous Emmanuel could carry out his studies via the ideas he grabbed out of your site. It is now and again perplexing to just possibly be giving freely guidelines which usually most people have been making money from. And now we grasp we need the blog owner to appreciate for that. The most important explanations you made, the easy web site navigation, the relationships your site help create – it’s got many awesome, and it is helping our son in addition to us understand the topic is enjoyable, which is certainly pretty essential. Thank you for the whole thing!

 8. 5.6.2019 at 2.37

  Needed to send you the tiny remark to be able to say thanks again over the incredible ideas you’ve shown on this page. It was quite strangely open-handed with you to convey freely just what many people could possibly have made available for an electronic book in making some dough for their own end, chiefly considering that you might well have done it in the event you desired. The pointers in addition worked to provide a good way to fully grasp that the rest have a similar fervor just as my very own to understand a great deal more on the subject of this matter. I think there are a lot more pleasurable opportunities ahead for those who go through your blog.

 9. 7.6.2019 at 18.48

  I together with my guys have already been studying the best solutions from your web site while quickly got an awful suspicion I never thanked the website owner for them. All of the people became consequently happy to study them and now have truly been taking pleasure in them. We appreciate you getting well kind as well as for selecting variety of awesome topics most people are really eager to know about. My very own honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 10. 11.6.2019 at 5.29

  Thanks a lot for giving everyone an extremely spectacular chance to read critical reviews from this site. It is often very pleasurable and as well , packed with amusement for me personally and my office friends to search your web site no less than thrice in one week to see the newest things you will have. Not to mention, I am always happy considering the cool suggestions you serve. Some 4 facts in this posting are honestly the finest we’ve had.

 11. 14.6.2019 at 17.22

  I precisely wished to thank you so much all over again. I am not sure the things that I would have created in the absence of these tricks shared by you regarding such field. It actually was a frightening case in my circumstances, however , coming across this professional manner you dealt with the issue took me to jump for happiness. I am grateful for the assistance and thus wish you find out what a powerful job your are putting in educating people all through your web site. I am sure you’ve never met any of us.

 12. 17.6.2019 at 12.27

  I precisely wished to appreciate you once more. I’m not certain what I would’ve accomplished without the type of aspects contributed by you directly on such a industry. Completely was a real frightening case in my view, but observing this specialised strategy you resolved that made me to cry with delight. Extremely thankful for your information and wish you know what a great job that you’re doing teaching people today through your blog. I am certain you haven’t encountered any of us.

 13. 2.7.2019 at 22.07

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you However I am experiencing difficulty with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss downside? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 14. 2.7.2019 at 23.23

  I precisely needed to say thanks yet again. I am not sure what I would’ve made to happen in the absence of the entire aspects shown by you relating to that topic. It was before a daunting case for me, but taking note of a new professional technique you resolved the issue forced me to weep for contentment. I will be happier for your service and pray you realize what a great job you have been accomplishing training the rest using your webpage. I am certain you haven’t encountered any of us.

 15. 3.7.2019 at 10.44

  I needed to post you that very small observation to be able to thank you so much the moment again with your extraordinary techniques you’ve shown here. It’s simply pretty open-handed of you to give without restraint what exactly a lot of folks would have supplied for an e-book to end up making some dough on their own, mostly seeing that you could possibly have done it if you wanted. These points likewise worked like the easy way to fully grasp other people online have the identical interest similar to my very own to know the truth whole lot more in terms of this issue. I believe there are millions of more enjoyable situations ahead for those who read carefully your blog post.

 16. 3.7.2019 at 23.57

  Thanks for your whole work on this blog. Ellie takes pleasure in conducting research and it is obvious why. Many of us know all concerning the powerful way you make functional strategies on your blog and as well inspire participation from other ones on the concept plus our child is without a doubt studying a great deal. Enjoy the rest of the new year. Your performing a tremendous job.

 17. 4.7.2019 at 12.04

  I intended to put you this bit of word in order to give thanks as before for those pleasing concepts you’ve provided in this article. It was simply tremendously generous of you to present publicly all that many of us could possibly have advertised as an electronic book to get some dough for themselves, particularly considering that you might have done it if you ever decided. These creative ideas in addition acted to be a great way to be sure that other people online have similar keenness much like my own to grasp significantly more when it comes to this condition. I believe there are some more pleasant sessions up front for individuals who read your site.

 18. 4.7.2019 at 23.52

  Thank you a lot for giving everyone an exceptionally brilliant possiblity to check tips from this site. It is often so pleasurable and full of a good time for me and my office peers to visit your site at the very least three times in one week to learn the new tips you have got. And lastly, I’m always impressed with your extraordinary advice you serve. Some two areas in this posting are in reality the best we have all ever had.

 19. 5.7.2019 at 11.52

  I’m writing to let you understand of the wonderful experience my friend’s daughter went through reading your webblog. She came to understand plenty of details, with the inclusion of how it is like to have an ideal helping nature to make folks completely comprehend specified problematic things. You actually did more than my expectations. Thanks for offering the priceless, safe, explanatory and also easy guidance on your topic to Emily.

 20. 5.7.2019 at 23.40

  I have to express thanks to the writer for rescuing me from this type of trouble. Just after looking out throughout the the web and meeting concepts which were not productive, I was thinking my life was gone. Being alive devoid of the approaches to the problems you have resolved as a result of your blog post is a serious case, and the ones which could have in a wrong way affected my entire career if I hadn’t noticed your website. Your own personal knowledge and kindness in playing with all the pieces was important. I’m not sure what I would’ve done if I had not come upon such a stuff like this. I can also at this moment relish my future. Thanks a lot very much for this reliable and effective help. I won’t be reluctant to refer the blog to anyone who would like recommendations on this situation.

 21. 6.7.2019 at 10.49

  I as well as my friends were viewing the good helpful tips on your website and so the sudden got a horrible suspicion I never expressed respect to the web blog owner for them. All the men ended up as a consequence excited to read through them and already have very much been tapping into them. Appreciation for turning out to be really helpful and also for using variety of tremendous topics most people are really desperate to understand about. Our sincere regret for not expressing gratitude to sooner.

 22. 6.7.2019 at 23.49

  I actually wanted to develop a remark so as to thank you for all of the awesome ways you are sharing here. My long internet investigation has now been paid with good quality ideas to share with my companions. I would believe that most of us website visitors are truly fortunate to dwell in a fantastic network with very many wonderful professionals with very helpful tricks. I feel somewhat blessed to have discovered your entire webpages and look forward to plenty of more pleasurable times reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 23. 8.7.2019 at 2.32

  I must get across my gratitude for your kind-heartedness in support of folks that require help on this particular question. Your personal commitment to getting the solution all around had been extraordinarily productive and have usually enabled associates like me to achieve their ambitions. Your own helpful tips and hints entails so much to me and somewhat more to my colleagues. Warm regards; from all of us.

 24. 9.7.2019 at 3.19

  Needed to send you that little bit of word to finally give many thanks yet again for your wonderful concepts you have shared in this case. It has been quite remarkably open-handed of you to grant freely precisely what many of us could possibly have supplied as an e book to earn some money on their own, mostly considering the fact that you might well have tried it in the event you wanted. Those good ideas in addition worked to become easy way to be aware that many people have the same eagerness just as my personal own to know the truth more with regards to this matter. Certainly there are several more fun situations ahead for folks who read through your site.

 25. 9.7.2019 at 18.39

  I simply desired to say thanks yet again. I’m not certain the things I could possibly have implemented without the type of opinions revealed by you concerning this area. This was a very traumatic circumstance in my position, nevertheless viewing the very expert mode you treated it took me to weep over delight. I will be thankful for the guidance and in addition expect you recognize what an amazing job you happen to be putting in teaching other individuals with the aid of your web page. Most probably you’ve never come across any of us.

 26. 10.7.2019 at 2.37

  My spouse and i got really joyous Jordan managed to finish up his analysis while using the precious recommendations he was given through the weblog. It is now and again perplexing just to happen to be giving freely procedures which usually people could have been trying to sell. We acknowledge we’ve got the blog owner to appreciate for this. The most important illustrations you have made, the simple web site navigation, the friendships you give support to foster – it is mostly spectacular, and it’s helping our son in addition to us recognize that this issue is exciting, and that is wonderfully indispensable. Many thanks for the whole thing!

 27. 10.7.2019 at 15.06

  I want to express thanks to you for rescuing me from such a difficulty. As a result of looking through the world wide web and obtaining tips that were not productive, I assumed my entire life was done. Living minus the answers to the issues you’ve solved all through your main guideline is a critical case, and ones which could have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t discovered your blog post. Your personal skills and kindness in taking care of all the things was crucial. I don’t know what I would have done if I hadn’t come upon such a solution like this. I’m able to at this time look ahead to my future. Thanks very much for your high quality and amazing guide. I will not be reluctant to refer your web blog to any person who desires assistance about this topic.

 28. 11.7.2019 at 1.21

  I wanted to write a small word in order to appreciate you for the lovely suggestions you are giving out on this site. My long internet lookup has finally been honored with extremely good tips to share with my good friends. I would repeat that we site visitors are rather blessed to dwell in a fine site with many awesome people with valuable strategies. I feel pretty blessed to have seen your web pages and look forward to so many more excellent minutes reading here. Thank you once more for everything.

 29. 11.7.2019 at 11.48

  This really answered my problem, thank you!

 30. 12.7.2019 at 0.29

  Needed to post you this tiny note to say thanks a lot the moment again regarding the precious tricks you’ve discussed in this article. This is simply particularly generous of you to give extensively all that many people would have marketed for an e-book to get some dough for themselves, chiefly considering the fact that you might well have done it if you considered necessary. Those smart ideas also acted as a good way to realize that other people have a similar eagerness similar to my own to grasp way more pertaining to this matter. I am sure there are millions of more pleasant opportunities ahead for individuals who discover your website.

 31. 12.7.2019 at 11.21

  I am glad for writing to make you be aware of what a really good encounter my princess gained viewing your webblog. She discovered lots of things, which included how it is like to have a great giving nature to let a number of people quite simply know precisely some complicated things. You actually exceeded our own desires. I appreciate you for producing the insightful, trusted, informative and fun thoughts on your topic to Jane.

 32. 12.7.2019 at 23.28

  I wanted to post a simple word in order to express gratitude to you for these fantastic items you are giving out at this site. My long internet investigation has finally been recognized with professional content to talk about with my classmates and friends. I ‚d repeat that many of us readers actually are undoubtedly fortunate to be in a superb place with many awesome people with beneficial hints. I feel very much happy to have seen your web site and look forward to some more entertaining moments reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 33. 13.7.2019 at 11.01

  Needed to put you a little bit of observation to say thank you again for the lovely views you’ve featured on this page. It has been so open-handed of people like you giving unreservedly all most of us could possibly have sold for an electronic book to end up making some bucks on their own, mostly given that you might have tried it in the event you desired. The strategies as well served like a fantastic way to be certain that most people have similar passion much like my own to find out lots more in terms of this issue. Certainly there are a lot more pleasant situations up front for those who look over your website.

 34. 13.7.2019 at 23.51

  I simply had to thank you so much all over again. I do not know what I would’ve implemented in the absence of the tricks documented by you over my question. Certainly was a real distressing issue in my view, but understanding your well-written way you processed that made me to weep over happiness. I’m thankful for your support and in addition have high hopes you find out what a powerful job your are providing instructing others through your blog post. Most probably you haven’t got to know any of us.

 35. 14.7.2019 at 12.13

  I am just commenting to make you be aware of of the fantastic experience our princess had browsing your web site. She came to understand many issues, including how it is like to possess an amazing giving style to have many people without problems understand chosen complex topics. You undoubtedly did more than readers‘ desires. Thank you for imparting those practical, healthy, explanatory and as well as unique guidance on this topic to Kate.

 36. 15.7.2019 at 10.17

  Thank you for your own efforts on this web site. My aunt takes pleasure in engaging in internet research and it’s simple to grasp why. My spouse and i notice all about the dynamic mode you deliver both interesting and useful secrets through the blog and as well as boost response from website visitors on the point plus my child has been discovering so much. Take advantage of the rest of the new year. You’re the one carrying out a wonderful job.

 37. 15.7.2019 at 18.57

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to seek out any individual with some unique ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is something that’s needed on the internet, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the web!

 38. 15.7.2019 at 22.54

  I simply desired to appreciate you all over again. I am not sure the things I might have sorted out without the type of ways documented by you on my problem. This has been a frightening problem for me personally, nevertheless seeing a new expert mode you dealt with that made me to cry for contentment. Extremely happy for the work and in addition hope you really know what an amazing job you’re undertaking training others using your site. I’m certain you haven’t come across all of us.

 39. 16.7.2019 at 7.26

  I’m also writing to let you know what a outstanding encounter my girl developed reading through your web page. She picked up too many things, which included what it’s like to have an excellent teaching style to get the rest effortlessly thoroughly grasp several advanced topics. You truly exceeded our expectations. Thanks for providing such interesting, dependable, educational and even easy thoughts on this topic to Gloria.

 40. 16.7.2019 at 22.10

  I precisely had to say thanks again. I am not sure what I would have followed without the entire aspects discussed by you directly on such industry. Previously it was a very horrifying concern in my circumstances, but spending time with this skilled manner you treated the issue took me to jump with joy. I’m happier for this advice as well as have high hopes you really know what an amazing job you are doing instructing men and women by way of your blog. Most probably you haven’t met all of us.

 41. 17.7.2019 at 6.40

  I enjoy you because of all of the hard work on this web site. My daughter take interest in going through internet research and it’s really easy to see why. My partner and i notice all regarding the powerful way you make effective tactics via the blog and in addition encourage participation from other people about this subject matter while our own simple princess is really studying so much. Enjoy the rest of the year. You have been performing a useful job.

 42. 17.7.2019 at 21.19

  I as well as my buddies were found to be reading the best techniques on your web blog and so all of the sudden developed a horrible suspicion I had not thanked the blog owner for those strategies. Those men were definitely as a consequence stimulated to read through them and have quite simply been taking pleasure in these things. Thanks for turning out to be simply thoughtful and then for obtaining certain tremendous useful guides millions of individuals are really eager to understand about. My very own sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

 43. 20.7.2019 at 2.01

  There are certainly a number of particulars like that to take into consideration. That is a nice point to bring up. I supply the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions just like the one you convey up the place the most important factor will be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round things like that, but I’m certain that your job is clearly identified as a good game. Both girls and boys feel the influence of just a second抯 pleasure, for the remainder of their lives.

 44. 22.7.2019 at 7.51

  I simply wished to appreciate you yet again. I am not sure what I would have carried out in the absence of these thoughts contributed by you directly on such industry. It was before a distressing dilemma in my view, however , coming across a specialised way you dealt with it forced me to cry for joy. I am happier for your information and as well , trust you know what a great job you are accomplishing teaching most people through the use of a site. I am certain you’ve never come across any of us.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *