Hlavní zásada úspěchu – Angličtina Vás musí bavit

Cest, jak zlepšit Vaši angličtinu, zdokonalit poslech, porozumění nebo gramatiku, existuje bezpočet a ideální způsob, který by vyhovoval všem, asi neexistuje. Snad bez výjimky se ale všichni shodnou na tom, že je nutné být s angličtinou resp. s jakýmkoli cizím jazykem, jehož studiu se věnujeme, v neustálém kontaktu. Ideální je se angličtinou každý den alespoň na čas zcela obklopit.

Někdo čte anglické články, někdo čte české zprávy v angličtině, někdo jiný si osvojuje anglickou gramatiku pomocí her, kterých je na internetu bezpočet, pro jiného je základem poslech angličtiny nebo sledování anglických filmů v originále. Základem úspěchu je, že to, co čtete v angličtině nebo co posloucháte či sledujete v televizi nebo na internetu, Vás musí bavit. A v tomhle tradiční učebnice s doprovodnými audiosoubory nebo videosoubory docela slušně zaostávají.  Většinou jsou členěny na určité zájmové oblasti jako je rodina, volný čas, zaměstnání nebo cestování, ale zábavného na tom opravdu moc není. Řada lektorů angličtiny se shoduje na tom, že vhodnou cestou je neučit se anglicky tak nějak přímo, ale brát to trochu oklikou přes to, co Vás baví, co máte jako svého koníčka. Pokud máte rádi filmy všeho druhu, je sledování anglických filmů pokud možno v původním znění ideální cestou, pokud jste hudební fanoušek, osvojení anglických textů a poslech hudby je také dobrou cestou jak vypilovat Vaše schopnosti porozumět mluvené angličtině.

Já osobně se snažím občas sledovat filmy v angličtině nebo poslouchat některé anglické podcasty. Ve volném čase občas čtu literaturu z oblasti psychologie a zajímám se trochu o záležitosti týkající se výpočetní techniky. Zdrojů v této oblasti existuje v češtině celá řada, ale pokud si člověk zakáže češtinu a přepne do anglického módu, množství kvalitních zdrojů, které Vás budou rozhodně bavit, se rozroste geometricky. Pokud si potřebuji osvojit nové dovednosti a znalosti, zkouším zdroje jako je Coursera nebo Udemy, což jsou platformy nabízející online kurzy zpracované často světoznámými univerzitními kapacitami. Kurzy jsou většinou dělané ve formě videotutoriálů, které jsou pro nácvik poslechu úžasné. Přeci jen, angličtina profesorů z univerzit z anglicky mluvících zemí je na jiné úrovni a její poslech bude přirozenou cestou rozvoje slovní zásoby. Pokud potřebujete své vzdělání nějak formálně potvrdit, lze díky těmto platformám získat i certifikát o absolvování, za předpokladu, že splníte všechny požadavky. Výhodou je, že ke kurzu se můžete kdykoli vracet a sledovat videa třeba ze svého smartphonu a efektivně tak využít např. cestování v autobuse během cesty do školy. V současné době jsem se tak po čase vrátil k oblíbenému kurzu sociální psychologie z Coursery a angličtina profesora Plouse je prostě skvělá a jeho přednášky Vás rozhodně budou bavit. Stejně tak jsou zpracovány i mnohé další kurzy. Zkrátka si vyberete to, co Vás baví a v čem se zároveň chcete zdokonalit a angličtinu k tomu máte jako bonus. Dalším výborným zdrojem je Youtube. Na tomto portále se dá najít tutoriálů a anglických videí opravdu bezpočet. Základem je opravdu to, aby Vás učení bavilo a nebylo tou nudnou součástí dne, ke které se nutíte. Pak nelze dobré výsledky čekat a budete mít ten nepříjemný a trvalý pocit, že jste v angličtině věčným začátečníkem.

Cestou pro ty komunikativnější je Skype, Google Hangouts nebo jiný komunikační prostředek a můžete angličtinu trénovat naživo, což je asi nejlepší cesta, jak se zdokonalit. Pokud odhodíte ostych, není nic snazšího napsat na sociální síť, že si chcete pokecat s někým online a věřte, že na odezvu nebudete muset dlouho čekat.

2 comments for “Hlavní zásada úspěchu – Angličtina Vás musí bavit

  1. 27.7.2015 at 9.27

    A nejlepším způsobem je najít si k angličtině cestičku, tak aby Vás začala bavit. Jaké kroky tomu předchází? Za prvé, je třeba mít alespoň základní přehled v angličtině. S trochou píle se pak dají nalézt cesty jak se angličtinou bavit.

    Například práce s anglickými filmy a titulkami je pro zábavné učení angličtiny zábavným způsobem. Jazyková škola Stories (http://www.stories.cz/) na to má speciální aplikaci, se kterou se pracuje jedna báseň :),

  2. 22.10.2015 at 13.59

    Dobrý tip, na aplikaci se určitě mrkneme 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *