Anglická abeceda pro děti – tip pro učitele

Dnešní tip není ani tak pro studenty, ale spíše pro učitele angličtiny a to pro ty učitele, kteří se zabývají výukou angličtiny ve třídách pro nejmenší. Plno výborně zpracovaných materiálů, které mohou zcela zdarma ve výuce angličtiny využít, najdou na webu kids-pages.com.

První, s čím se postupně děti při výuce angličtiny seznamují, je anglická abeceda. I když jsem spíše příznivcem učení po celých větách nebo frázích, u dětí je to přeci jen trochu jiného a abeceda pro ně bude naprostým základem, obzvlášť v prvních ročnících. Anglická abeceda pro děti je snadno uchopitelná a výslovnost bez problémů zvládnou, i když v angličtině na ně čeká několik malých nástrah. Dobrou pomůckou při učení je spojení určitého písmenka se slovem, a protože menší děti to ještě se čtením mají složitější, i s nějakým konkrétním obrázkem. Do učení tak jsou perfektně zapojeny důležité smysly a dochází tak k podstatně lepšímu upevnění nových výrazů. Na stránkách Kids´ Pages najdete pro učení anglické abecedy pro děti výbornou pomůcku – set obrázků a slov pro každé písmeno anglické abecedy. Stránky jsou ve formátu pdf a lze je vytisknout, což určitě doporučujeme, čtení z papíru je přeci jen efektivnější a zapamatujete si díky tomu více informací. Díky provedení bude anglická abeceda pro děti zábavnější a snáze uchopitelná.

Zmíněný web obsahuje celou řadu dalších výborných pomůcek zejména pro učitele angličtiny. Kromě abecedy, kterou najdete pod horní záložkou Alphabet, obsahuje celou řadu dalších užitečných nástrojů. Například v sekci flashcards najdete seznam mnoha oblastí lidského života – vybavení bytu, slovesa, činnosti, povolání, vizáž osob apod. – ke každé oblasti je opět graficky výborně zpracovaná karta se základními slovy nebo slovními spojeními. Jedná se v podstatě o klasické flashcards, jak se kartičky na webu také jmenují. Po vytisknutí je lze rozstříhat a používat jako učební pomůcku. V této souvislosti jen dodávám, že podobně zpracované Flashcards by využily nejen děti, ale i dospělí, kteří si cizí jazyk osvojují.
Učení je jedna věc, ale je potřeba si naučené postupně osvojit. Web proto obsahuje i celou řadu přehledně zpracovaných pracovních listů, opět výborně graficky zpracovaných – jde o doplňovačky slov podle obrázků, doplňování vět, čísel apod., zkrátka celu řadu takových malých anglických testů pro ověřování nových vědomostí.

Co možná využijí i dospělí, je sekce příběhů v angličtině. Na webu jich najdete celou řadu, jsou psány velmi jednoduchou angličtinou (tedy takovou, aby jí bez problémů rozuměli i děti). A zejména začátečníci by měli nahlížet do knih pro děti. Porozumění takto psaného textu pro ně bude jednodušší, neboť dětské knihy neobsahují složité větné konstrukce a různé idiomatické výrazy používané v běžné řeči dospělými. Stránka obsahuje také několik her, které nebudou ve výuce angličtiny tolik využitelné, za zmínku ale stojí sekce vtipů a hádanek, které zprostředkovávají jazyk méně náročnou zábavnou formou.

Jak jsem uvedl v úvodu, obsah webu je zdarma, veškeré materiály lze vytisknout, zdarma používat ve výuce, jen je třeba respektovat základní pravidla stanovená autory, kteří jsou vlastníky veškerého obsahu. Pokud použijete nějaký materiál, například v sekci anglická abeceda pro děti nebo v sekci flashcards, nesmíte vybírat za tento obsah žádné poplatky, dále nesmíte použít pracovní listy a obrázky k tvorbě vlastních upravených materiálů, zakázáno je rovněž upravování materiálů a zejména odstranění loga webu. Toť vše, jinak lze materiály volně používat. Pro učitele angličtiny na prvních stupních je tento web opravdu výborným zdrojem nápadů a pomůcek.

1 comment for “Anglická abeceda pro děti – tip pro učitele

  1. 7.9.2016 at 21.25

    Many thanks for sharing.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *