Angličtina s aplikací Memrise

Po letní odmlce se opět vracím k psaní na téma učení angličtiny. V létě ne že by na psaní nebyl čas, ale tak nějak se člověku nechce… V minulém článku „Biflování slovíček zábavnější formou – Spaced repetition“ jsem popisoval systém učení slovíček tak, aby se Vám pokud možno usídlili v dlouhodobé paměti. Z vlastní zkušenosti po několika měsících používání mohu konstatovat, že systém opravdu funguje. Není to samozřejmě bezpracné, ale je to podle mého názoru jedna z nejlepších metod učení cizích jazyků. Aplikaci s tímto zaměřením používám už delší dobu a výsledek je patrný. Znovu opakuji, není to bezpracné, naučit se vše musíte sami, tuto část za Vás nikdo neudělá. Vhodná aplikace Vás ale upozorní na to, kdy opakovat a pokud uděláte chyby, ví, že Vám má danou frázi častěji předkládat k opakování.

Základní funkci plní tzv. kartičky, které určitě mnozí z Vás při studiu angličtiny používají. Jednu z aplikací pro mobilní telefony jsem popisoval v článku s názvem „Pomoc s učením anglických slovíček – flashcards do mobilu“. V tomto případě ale záleží spíše na Vás, kdy budete opakovat. Flashcards aplikace většinou nejsou cíleně vyvíjeny pro systém spaced repetition. Na webu je ale k dispozici jeden perfektní portál, který je jak jinak zdarma a který při studia angličtiny, ale mnoha jiných cizích jazyků a nejen cizích jazyků, určitě využijete. Jedná se o portál Memrise.com a doporučuji jej rozhodně každému.

O co v Memrise ve stručnosti jde? Poté, co se zaregistrujete, si budete moci vybrat ze stovek různých kurzů vytvořených institucemi a lidmi z celého světa. Kurzy jsou nazývány jako Mems a nabídka je opravdu gigantická. Udělejte si chvilku času a věnujte je průzkumu Mems na portálu Memrise. Slibuji, že to nebude zbytečně proflákaný čas. Pro ty z nás co se věnují angličtině, doporučuji zejména jeden kurz, a sice kurz Upper-Intermediate English vyrobený vydavatelstvím Cambridge University Press. O jeho kvalitě svědčí mj. to, že si jej stáhlo už více než čtvrt milionu lidí. Mimochodem, počet stažení je docela dobrý indikátor, který svědčí o kvalitě kurzu. Zmíněný kurz je zaměřen na rozšíření slovní zásoby v mnoha oblastech, počet nových slovíček a frází dosahuje několika set. Jak tento systém funguje? Každé slovíčko či fráze je přirovnáno k semínku, a aby semínko rostlo, musí se zalévat. Takže se naučíte pár nových slovíček a systém Vás sám upozorní, kdy je třeba zalévat. Na Vaši e-mailovou adresu Vám přijde zpráva s upozorněním, že je potřeba si zopakovat některé věci resp. nechat se systémem prozkoušet. Docela fajn přístup. V mezičase samozřejmě můžete opakovat, což rozhodně doporučuji, učení pak bude daleko efektivnější. Případně si můžete ve flashcards vytvořit ke každému novému slovíčku jednoduchou frázi a učení angličtiny tak ještě povýšit na vyšší úroveň. V čase zalévání, pokud odpovíte na vše správně, systém další zkoušky nastaví až za delší časový interval, který pak opět po dalším úspěšném prozkoušení prodlouží.

Kurzů angličtiny a nejen angličtiny je v Memrise mnoho, některé kvalitní, jiné kvalitou pokulhávají. Vyzkoušejte jich několik a uvidíte, které kurzy angličtiny Vám sednou. Jako dobrý indikátor kvality je právě zmíněný počet stažení.

Pokud budete k učení používat portál Memrise, jednotlivé kurzy často obsahují audio nebo krátká videa, což je pro pochopení ještě lepší. Memrise ale má k dispozici i aplikaci pro chytré telefony se stejným názvem. Pokud se jako já často pohybujete a trávíte na telefonu spoustu času, aplikaci rozhodně doporučuji. Kurzy jsou občas ořezané např. o video a audio,což ale vůbec nevadí a na kvalitě to nijak neubírá. Zato máte ale učebnici a testy k dispozici prakticky neustále. Jediné, co lze aplikaci vytknout, je poměrně pomalé načítání na začátku a poměrně značná robustnost celé aplikace resp. jednotlivých kurzů.

Tak, jak budete v Memrise postupovat, budete získávat jakési hodnosti a to podle počtu naučených slovíček. Já mám v současnosti hodnost Memocrat za 971 slovíček, tak snad trend udržím i nadále.

Memrise navíc umožňuje tvorbu vlastních kurzů, na což Vás připraví tutoriál na hlavním webu. Vlastní Mem můžete udělat pro veřejnost nebo se může jednat o váš vlastní anglický či jiný kurz. Tuto funkci jsem zatím nezkoušel, ale chystám se k tomu v nejbližší době. Jakmile jej dám dohromady, určitě se informace objeví i tady na webu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *