Angličtina s aplikací Memrise

Po letní odmlce se opět vracím k psaní na téma učení angličtiny. V létě ne že by na psaní nebyl čas, ale tak nějak se člověku nechce… V minulém článku „Biflování slovíček zábavnější formou – Spaced repetition“ jsem popisoval systém učení slovíček tak, aby se Vám pokud možno usídlili v dlouhodobé paměti. Z vlastní zkušenosti po několika měsících používání mohu konstatovat, že systém opravdu funguje. Není to samozřejmě bezpracné, ale je to podle mého názoru jedna z nejlepších metod učení cizích jazyků. Aplikaci s tímto zaměřením používám už delší dobu a výsledek je patrný. Znovu opakuji, není to bezpracné, naučit se vše musíte sami, tuto část za Vás nikdo neudělá. Vhodná aplikace Vás ale upozorní na to, kdy opakovat a pokud uděláte chyby, ví, že Vám má danou frázi častěji předkládat k opakování.

Základní funkci plní tzv. kartičky, které určitě mnozí z Vás při studiu angličtiny používají. Jednu z aplikací pro mobilní telefony jsem popisoval v článku s názvem „Pomoc s učením anglických slovíček – flashcards do mobilu“. V tomto případě ale záleží spíše na Vás, kdy budete opakovat. Flashcards aplikace většinou nejsou cíleně vyvíjeny pro systém spaced repetition. Na webu je ale k dispozici jeden perfektní portál, který je jak jinak zdarma a který při studia angličtiny, ale mnoha jiných cizích jazyků a nejen cizích jazyků, určitě využijete. Jedná se o portál Memrise.com a doporučuji jej rozhodně každému.

O co v Memrise ve stručnosti jde? Poté, co se zaregistrujete, si budete moci vybrat ze stovek různých kurzů vytvořených institucemi a lidmi z celého světa. Kurzy jsou nazývány jako Mems a nabídka je opravdu gigantická. Udělejte si chvilku času a věnujte je průzkumu Mems na portálu Memrise. Slibuji, že to nebude zbytečně proflákaný čas. Pro ty z nás co se věnují angličtině, doporučuji zejména jeden kurz, a sice kurz Upper-Intermediate English vyrobený vydavatelstvím Cambridge University Press. O jeho kvalitě svědčí mj. to, že si jej stáhlo už více než čtvrt milionu lidí. Mimochodem, počet stažení je docela dobrý indikátor, který svědčí o kvalitě kurzu. Zmíněný kurz je zaměřen na rozšíření slovní zásoby v mnoha oblastech, počet nových slovíček a frází dosahuje několika set. Jak tento systém funguje? Každé slovíčko či fráze je přirovnáno k semínku, a aby semínko rostlo, musí se zalévat. Takže se naučíte pár nových slovíček a systém Vás sám upozorní, kdy je třeba zalévat. Na Vaši e-mailovou adresu Vám přijde zpráva s upozorněním, že je potřeba si zopakovat některé věci resp. nechat se systémem prozkoušet. Docela fajn přístup. V mezičase samozřejmě můžete opakovat, což rozhodně doporučuji, učení pak bude daleko efektivnější. Případně si můžete ve flashcards vytvořit ke každému novému slovíčku jednoduchou frázi a učení angličtiny tak ještě povýšit na vyšší úroveň. V čase zalévání, pokud odpovíte na vše správně, systém další zkoušky nastaví až za delší časový interval, který pak opět po dalším úspěšném prozkoušení prodlouží.

Kurzů angličtiny a nejen angličtiny je v Memrise mnoho, některé kvalitní, jiné kvalitou pokulhávají. Vyzkoušejte jich několik a uvidíte, které kurzy angličtiny Vám sednou. Jako dobrý indikátor kvality je právě zmíněný počet stažení.

Pokud budete k učení používat portál Memrise, jednotlivé kurzy často obsahují audio nebo krátká videa, což je pro pochopení ještě lepší. Memrise ale má k dispozici i aplikaci pro chytré telefony se stejným názvem. Pokud se jako já často pohybujete a trávíte na telefonu spoustu času, aplikaci rozhodně doporučuji. Kurzy jsou občas ořezané např. o video a audio,což ale vůbec nevadí a na kvalitě to nijak neubírá. Zato máte ale učebnici a testy k dispozici prakticky neustále. Jediné, co lze aplikaci vytknout, je poměrně pomalé načítání na začátku a poměrně značná robustnost celé aplikace resp. jednotlivých kurzů.

Tak, jak budete v Memrise postupovat, budete získávat jakési hodnosti a to podle počtu naučených slovíček. Já mám v současnosti hodnost Memocrat za 971 slovíček, tak snad trend udržím i nadále.

Memrise navíc umožňuje tvorbu vlastních kurzů, na což Vás připraví tutoriál na hlavním webu. Vlastní Mem můžete udělat pro veřejnost nebo se může jednat o váš vlastní anglický či jiný kurz. Tuto funkci jsem zatím nezkoušel, ale chystám se k tomu v nejbližší době. Jakmile jej dám dohromady, určitě se informace objeví i tady na webu.

4 comments for “Angličtina s aplikací Memrise

 1. 9.5.2019 at 21.40

  Needed to send you the bit of observation to be able to say thank you the moment again with your stunning secrets you have shared on this website. It’s strangely generous with you to convey openly what exactly a lot of people could possibly have advertised as an ebook in making some cash on their own, even more so considering that you could possibly have tried it if you ever desired. These ideas additionally worked as the good way to fully grasp that someone else have a similar interest just like my very own to understand a lot more regarding this problem. I think there are thousands of more enjoyable sessions in the future for individuals that view your blog.

 2. 14.5.2019 at 2.39

  I intended to post you this little bit of observation in order to say thanks over again with your wonderful suggestions you’ve shared in this case. It was really particularly generous of you to give without restraint precisely what a few individuals could possibly have offered for sale for an ebook to help with making some cash for their own end, precisely seeing that you might have done it if you desired. These basics as well served like a great way to comprehend most people have similar dreams just as my personal own to find out whole lot more on the subject of this issue. Certainly there are lots of more pleasurable sessions up front for individuals that view your blog.

 3. 18.5.2019 at 20.58

  I enjoy you because of every one of your effort on this web page. Kim takes pleasure in managing internet research and it’s really simple to grasp why. My spouse and i learn all regarding the lively tactic you give both interesting and useful tips on this blog and even boost response from other people on the area of interest so our own princess is in fact studying a whole lot. Take advantage of the rest of the year. You have been carrying out a dazzling job.

 4. 22.5.2019 at 22.17

  I enjoy you because of all of the effort on this website. My daughter take interest in getting into investigation and it is obvious why. Most people know all about the powerful mode you convey simple thoughts via this web site and even increase contribution from the others on this issue plus our favorite child is always starting to learn a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re doing a useful job.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *