Biflování slovíček zábavnější formou – Spaced repetition

V posledním článku jsem popisoval, jak používám systém kartiček neboli flashcards pro učení nových slovíček a frází. Bez pořádné slovní zásoby to zkrátka nejde a jestli má něco tendenci se z paměti postupně vytrácet, pak je to slovní zásoba. Pokud ji nevyužíváte, paměťová stopa postupně slábne a slábne, až se vytratí téměř úplně. Existuje ale řada metod, které tomuto procesu celkem spolehlivě zabrání. Jednou z nich, kterou při studiu angličtiny používám, je metoda zvaná Spaced repetition, jejíž podstatu jsem naznačil v minulém článku.

Co znamená spaced repetition?

Podle otrockého překladu se dá název metody přeložit jako odstupňované opakování. Podstata metody spočívá v tom, že stále opakujete nově naučená slova a fráze, ale intervaly mezi opakováními se postupně zvyšují. To by mělo celkem spolehlivě zajistit, že se Vám nová fráze či nové slovíčko bezpečně usadí v dlouhodobé paměti. Metoda funguje perfektně zejména v oblastech, kdy se student má naučit a udržet v paměti velkou spoustu informací. Učení slovní zásoby cizího jazyka je tak perfektní aplikací metody Spaced repetition, kterou doporučuji všem studentům angličtiny a všech cizích jazyků vůbec.

Jak funguje metoda v praxi? Poprvé se naučíte nové slovíčko, další opakování je pak po několika minutách, pak po několika hodinách, poté po několika dnech a poté po několika týdnech atd. Záleží na tom, zda děláte chyby nebo si nové slovíčko pamatujete dobře. Pokud uděláte chybu, je nutné se vrátit k častějšímu opakování.

Spaced repetition a chytré telefony

Bez počítačů a chytrých telefonů by asi opakování slovíček v ten správný interval bylo poměrně složité a evidence chyb a nastavování intervalů by zabralo více času, než samotné studium. Naštěstí existuje celá řada softwarových nástrojů pro stolní počítače, tablety i chytré telefony. Některé placené, některé zdarma a rozdíl v nich opravdu není téměř žádný. Navíc můžete v řadě případů využít již hotové vytvořené slovníky nebo databáze frází nebo si vytvořit databázi vlastní. Osobně doporučuji druhou variantu. V tomto případě totiž zapojujete aktivně více smyslů – čtete, píšete atd., zkrátka s novým textem více pracujete, což se Vám při následně studiu vrátí i s úroky. Zapamatování je zkrátka snazší.

Angličtinu se rád učím tak, že si čtu zprávy na svém telefonu. Pokud narazím na frázi, které nerozumím, pomocí překladače vyhledám význam a frázi si uložím. Pak ji jen doplním do mé databáze a průběžně opakuji. Efekt tohoto postupu mě opravdu překvapil. Zprávy v angličtině čtu pravidelně už dlouhou dobu a vždy jsem trávil více času tím, že jsem si vyhledával neznámé fráze. A často šlo o fráze a slova, které jsem viděl opakovaně, ale nikdy jsem si je příliš nezapamatoval. Používám metody Spaced repetition se situace citelně změnila a řada frází se ustálila v dlouhodobé paměti natolik, že k překladači sáhnu spíše výjimečně.

Aplikací s tímto zaměřením se dá najít celá řada. jednu z nich, která je samozřejmě zdarma, jsem představil v minulém příspěvku, v dalším chystám recenzi na jiný produkt s podobným zaměřením a možná trochu lepším zpracováním.

Čas na učení angličtiny

Problém většiny studujících angličtiny, ostatně všech jazyků, je čas. Díky technologiím jako jsou chytré telefony a tablety a potřebnému vybavení ale tento problém trochu odpadá. Učit se zkrátka můžete téměř kdykoli, kdy je vhodná chvíle. Jede Vám vlak, za 10 minut? Zopakujte si pár frází. Čeká Vás cesta do školy? Využijte ji na učení. Čekáte v práci na důležitou odpověď od kolegy? Učte se chvilku nové anglické fráze. Častým argumentem je, já na to ale nemám čas. Máte, věřte mi.

Kdo tvrdí, že na studium během pracovního či studijního dne nemá čas, lže sám sobě. Zkuste si jen malý experiment. Vezměte si tužku a papír a pište si každou volnou chvilku během dne, kdy neděláte nic. I kdyby to bylo jen pár minut, zapište je. Možná budete překvapeni, kolik čas člověk neproduktivně stráví ve frontách, v čekárnách, na cestách apod. Chvilek, které strávíte neproduktivně je mnoho a vyhnout se jim nedá. A tento čas by se dal ke studiu perfektně využít. Záleží jen na Vás, jak si vše zorganizujete. A perfektním nástrojem na to, abyste tento čas využili, je mobilní telefon vybavený nějakou aplikací používající metodu Spaced repetition. Zopakování několika nových slovíček nebo frází skutečně není časově nijak náročné, stačí často dvě tři minutky a máte dvace či třicet slov zopakovaných. A nakonec zjistíte, že i přesto, že se učíte přes den takto útržkovitě, Vaše slovní zásoba utěšeně roste doslova exponenciálně.

Samozřejmě je nezbytný základ ve formě zvládnutí gramatických jevů a jejich použití, postupně je ale důležitější rozšiřování slovní zásoby a touto metodou to jde tak nějak samo (samozřejmě, když tomu věnujete čas a úsilí). Z učení si dokonce můžete udělat takovou malou hru a některé softwarové nástroje jsou k tomu přímo ideální. Prostě sbíráte body za správné odpovědi, soutěžíte s ostatními na internetu a učení je takové trochu zábavnější. A je to určitě lepší, než chvilku, kdy čekáte na kamaráda nebo kolegu trávit tím, že budete hrát jakoukoli jinou hru.

Bez úsilí to nepůjde

Spaced repetiton není jednou z často inzerovaných metod, které Vás naučí anglicky či čínsky, když budete spát, když budete pracovat u soustruhu a když se nebudete vůbec soustředit. V žádném případě. Úsilí a soustředění je vždy potřeba, vždy se musíte soustředit a snažit se nové slovo či frázi zapamatovat. Spaced repetiton Vám jen pomáhá v tom, že Vás pravidelně nutí vyzkoušet, jestli si vše dobře pamatujete a pokud ano, na chvilku Vás nechá odpočinout a po čase se na frázi či slovo zeptá znovu. Pokud si i po několika týdnech dokonale vzpomenete a nemáte problém s využitím slovíčka v praxi, máte vyhráno. Opravdu nejde o bezstarostnou metodu, kdy něčím nakrmíte počítač a pak budete jen čekat, než Vám to nateče do hlavy. Tak to nefunguje, pokud se ale budete metody Spaced repetition držet, Vaše učení bude daleko efektivnější než kdykoli předtím a možná zjistíte, že zvládnutí desítek či stovek nových slov během poměrně krátké doby pro Vás není žádný problém.

Vlastní zkušenosti

Vlastní zkušenost popisuji výše, ale když jsem s programy používajícími metodu Spaced repetition začínal, zvolil jsem jako pokus jiný jazyk, ze které jsem nevěděl naprosto nic. Zkusil jsem se naučit ruskou azbuku a zvládnout pár základních slov a frází. Výsledek? V podstatě to trvalo víkend, zvládnul jsem první lekce a, i když si je teď občas projedu a otestuji své znalosti, pořád to v paměti je. Takže, funguje to skvěle 🙂

V dalším článku se podíváme na některé další aplikace, díky kterým můžete metodu Spaced repetition naplno využít. Jo a poznámka na závěr, vše je samozřejmě zdarma!

 

 

 

4 comments for “Biflování slovíček zábavnější formou – Spaced repetition

 1. 7.5.2019 at 21.43

  I precisely had to say thanks yet again. I do not know the things that I would have made to happen without the entire information provided by you on my topic. Certainly was the scary case for me, but taking note of this specialised avenue you solved it made me to cry for fulfillment. I’m just happier for this guidance and in addition hope that you find out what a great job that you’re putting in training many people by way of a site. Most likely you’ve never encountered all of us.

 2. 11.5.2019 at 23.04

  I simply wanted to type a quick note to express gratitude to you for all of the marvelous secrets you are giving at this site. My time intensive internet research has now been compensated with extremely good tips to exchange with my companions. I ‚d admit that most of us website visitors actually are very much blessed to exist in a good community with so many brilliant individuals with beneficial strategies. I feel rather lucky to have come across your entire website page and look forward to so many more thrilling moments reading here. Thanks once more for everything.

 3. 16.5.2019 at 9.37

  A lot of thanks for all your efforts on this website. Gloria enjoys making time for internet research and it’s simple to grasp why. My partner and i notice all about the powerful mode you offer simple suggestions through the web blog and as well as invigorate contribution from the others on this concern then our favorite simple princess is truly discovering a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re the one doing a pretty cool job.

 4. 20.5.2019 at 19.46

  I precisely wanted to appreciate you yet again. I do not know the things that I would’ve sorted out in the absence of these suggestions revealed by you about this subject matter. It actually was the horrifying matter in my circumstances, however , finding out a specialized form you processed it made me to leap with gladness. Now i’m happier for the information and thus sincerely hope you are aware of an amazing job that you are accomplishing educating other individuals with the aid of your site. I’m certain you have never encountered all of us.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *