Slovníky zdarma

Většina z vás, předpokládám, vyhledává slovíčka na Seznamu. Ten je velice praktický hned z několika důvodů:

– cizí slova jsou ozvučena

– nabízí i ustálené kolokace, idiomy a frazeologii, předložkové vazby, základní gramatiku

Nevýhodou tohoto slovníku však je, že pokud zadáte např. slovo „bouda“, zobrazí se vám výčet anglických slov, pod kterými je jen spojení psí bouda. Jakou boudu ale vy máte na mysli a jaké slovo pro ni vybrat, to už je těžší. (slovo „dlužník“ má přibližně 12 různých překladů a je mezi nimi podstatný rozdíl, také se podívejte na slova „get, look, držet,“ objeví se vám dlouhý výčet slov, mezi kterými je rozdíl.

Obrovskou výhodou je, že pokud máte seznam email (můžete vytvořit během pár minut), každé slovíčko si můžete uložit (kliknutím hvězdičky vedle slova) a tak si tvoříte vaší „word bank“. Z tohoto se pak můžete zkoušet několika způsoby, např. spojováním českých a anglických slov, či doplňováním. U některých slovníků je tato služba zpoplatněna.

Pokud potřebujete zjistit význam anglického slova, např. nějakého odborného, doporučuji slovník oxfordlearnersdictionaries.com. Zde jsou, jak uvidíte, slova také ozvučena, a to jak britskou tak i americkou výslovností. Vhodné zejména pro studenty, kdy přesně neví, co jaký termín, např. literární či lingvistický znamená (mataphor, simile, object, subject, predicate, adverb, atd.)

Když oba slovníky selžou – nenajdou vám, co hledáte (stalo se mi mnohokrát), běžte na google (obrázky) a tam slovo zadejte a budete ihned v obraze.

Nabízí celá řada dalších online slovníků, které můžete mít nyní i ve svých telefonech.

Jeden příklad bych ještě uvedl, a to je bab.la, který nabízí překlad slov pro 28 jazyků. Na printscreenu vidíte, že vám slovník zároveň ukáže nejpoužívanější významy hledané slova. Součástí je frazeologický slovník, taktéž pro 28 jazyků a jejich kombinací.

blab.la

Máte-li tip na nějaký slovník zdarma, napište do komentářů.

https://www.facebook.com/cragyproofreading

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *