Anglická gramatika – Přítomný čas prostý

Přítomný čas prostý patří k těm oblastem anglické gramatiky, se kterým se začínající studenti seznamují v počátcích studia. I přesto, že jeho použití a gramatická skladba je poměrně jednoduchá, přesné použití prostého přítomného času dělá často problémy mnoha studujícím, zejména poté, co se seznámí s dalšími časy a nastane problém tím, který čas použít, aby to bylo gramaticky správně.

 

Pravidla tvoření

Tvoření přítomného času prostého je jednoduché: Použijeme infinitiv bez slovíčka to, pouze u třetí osoby (he, she, it..) přidáme na konci písmeno –s nebo –es.

Příklady:
I work, you work, he works, we work, you work, they work
I play, you play, she plays, we play, you play, they play

U záporných vět je nutno přidat do not (don’t) nebo does not (doesn’t):
I don’t work, you don’t work, she doesn’t work, we don’t work, you don’t work, they don’t work
I do not play, you do not play, he/she does not play, we do not play, you do not play, they do not play

Otázky se tvoří pomocí do a does:
How often do you go to the cinema? – Jak často chodíš do kina?
Where do you come from? – Odkud jsi?
Where do you work? – Kde pracuješ?
What does this mean? – Co tohle znamená?
Do you drink tea? – Piješ čaj?
Does he drink beer? (Of course he does…) – Pije pivo?
Do you speak English? – Mluvíte anglicky?

 

Kdy použít simple present tense?

V případě, že mluvíme o činnostech nebo se ptáme na činnosti, které jsou pravidelné (dějí se opakovaně) nebo říkáme nějaké obecné pravdy či konstatování. Nejde o činnosti resp. nemusí jít o činnosti, které jsou v době promluvy aktuální – např. věta: „Jim plays football,“ nevyjadřuje aktuální děj (Jim nehraje fotbal právě teď, v době, kdy o něm mluvíme, jen říkáme, že Jim hraje fotbal a může to znamenat, že hraje každý den, že hraje pravidelně, ale ne teď v tuto chvíli). Druhý příklad je věta „He works hard.“ Znamená, že někdo (on) pracuje tvrdě či pilně. Neznamená to ale, že dotyčný dře v tuto chvíli, jde o obecné konstatování, že je to pilný, pracovitý člověk.

Příklady:
The earth goes aroung the sun. – Země se otáčí kolem Slunce.
Jim plays football every day. – Jim hraje denně fotbal.
I get up at six o’clock. – Vstávám v šest hodin. (Pravidelně, protože musím do práce.)
Nurses look after patients. – Sestry se starají o pacienty. (Obecná pravda, alespoŇ by to tak být mělo 🙂
Water boils at one hundred degrees. – Voda se vaří při 100 stupních. (Obecné pravidlo.)
He works hard.
We live in a house. – Žijeme v rodinném domku. (Žijeme tam už delší dobu, je to obecně konstatování)

 

Vyjádření budoucího děje

Přítomný čas prostý v některých případech může vyjadřovat i budoucnost. Jde zejména o případy, kdy se ptáme nebo zjišťujeme nějaké termíny nebo časy událostí. Často se jedná o otázky na čas zahájení nějaké události, čas odjezdu vlaku nebo autobusu apod.

Příklad:
What time does the train leave? – Kdy odjíždí vlak? (Kdy bude odjíždět?)
The film lasts about 90 minutes. – Film potrvá devadesát minut. (Bude trvat 90 minut.)

Pokračování v článku o přítomném času průběhovém.

5 comments for “Anglická gramatika – Přítomný čas prostý

 1. 7.5.2019 at 6.50

  Thanks so much for giving everyone an exceptionally pleasant chance to read articles and blog posts from this website. It’s always so lovely and also full of a good time for me personally and my office mates to visit your blog really 3 times in one week to read through the latest guides you have. And lastly, I am just at all times happy with your fabulous secrets you give. Some 3 ideas in this post are definitely the most efficient I’ve had.

 2. 11.5.2019 at 4.54

  I intended to post you one very little word just to thank you very much again about the spectacular guidelines you have discussed on this page. It has been quite seriously open-handed with you giving openly exactly what some people would’ve offered as an ebook to help make some profit on their own, most importantly considering the fact that you could possibly have tried it in case you desired. Those pointers in addition worked to be a good way to be aware that many people have the identical eagerness just like my personal own to see a good deal more with reference to this issue. I think there are a lot more fun moments ahead for individuals that looked at your site.

 3. 15.5.2019 at 18.29

  Thank you so much for providing individuals with an extremely terrific chance to read in detail from this website. It’s always very pleasant plus full of fun for me and my office colleagues to visit your web site nearly thrice every week to read the fresh issues you have got. Not to mention, I’m actually satisfied with all the eye-popping tactics you serve. Selected two ideas in this post are essentially the most efficient we have had.

 4. 20.5.2019 at 3.26

  I simply had to thank you very much once more. I’m not certain the things I might have created in the absence of the type of techniques discussed by you relating to such problem. It had become the traumatic problem for me, nevertheless encountering a well-written style you managed it took me to leap for joy. I am just thankful for the assistance and as well , have high hopes you are aware of an amazing job your are getting into training others thru a blog. I am certain you’ve never come across any of us.

 5. 24.5.2019 at 7.08

  My husband and i have been very peaceful when Albert could complete his basic research using the ideas he got out of the web pages. It is now and again perplexing to just choose to be giving freely guidance which the rest have been trying to sell. And now we take into account we have the website owner to be grateful to for that. The illustrations you made, the straightforward blog navigation, the friendships your site aid to engender – it is all sensational, and it is helping our son and the family reason why that topic is interesting, which is certainly extraordinarily important. Thank you for all!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *