Tipy ke zvládnutí angličtiny

V mnoha článcích na internetu lze najít nepřeberné množství tipů a rad ke zvládnutí angličtiny resp. jakéhokoli cizího jazyka. Níže najdete seznam těch, která se v doporučení učitelů a studentů objevují asi nejčastěji. Pokud budete alespoň některá z doporučení respektovat, bude to pro Vaše studium určitě přínosem.

1. Hlavně mluvte

Spousta lidí má obavy mluvit, protože si nejsou jisti anglickou gramatikou, bojí se toho, jak budou vypadat, když budou mluvit s chybami nebo toho, že jim protistrana nebude zkrátka rozumět. Není jednoduché se tohoto strachu zbavit, ale věřte, že není na místě. Pokud Vám druhá strana chce porozumět, porozumí Vám, i kdybyste mluvili jak Tataři. Ostatně, vzpomeňte si na některé komunikační situace z vietnamských prodejen nebo tržnic. Prodavač mluví mizerně, ale nějak se nakonec dohodnete ne? Pokud odbouráte strach z mluvení, jste na nejlepší cestě k zvládnutí jazyka. Chyby sice dělat budete, ale důležité je, že se z nich ponaučíte a Váš mluven projev bude lepší, srozumitelnější a přirozenější. Druhou věcí je, s kým mluvit, tedy kde najít vhodného partnera. Pokud v okruhu přátel nemáte cizince nebo osobu, která by byla ochotná se s Vámi bavit v cizím jazyku, Internet naštěstí nabízí mnoho možností. Na portálech typu Livemocha a podobných lze parťáka pro komunikaci bez problémů najít.

 2. Učte se z různých zdrojů, obklopte se angličtinou

Nespoléhejte jen na jeden portál, jednu učebnici angličtiny nebo lekce ve škole či anglickém jazykovém kurzu. Učebnici kombinujte s poslechem anglického podcastu, kterých je na internetu nepřeberné množství, se sledováním anglického videa, poslechem zpráv v angličtině, čtením anglických knih, online testy angličtiny. Angličtinou se doslova obklopujte. Dívejte se na filmy v původním znění, poslouchejte anglické písničky atd. atd. Cílem je, začít v cizím jazyce trochu myslet. Pokud Váš vnitřní hlas začne používat angličtinu, jste na správné cestě.

 3. Poslouchejte rodilé mluvčí co nejčastěji

Přílohou většiny anglických učebnic nebo součástí mnoha kurzů jsou různé audio nahrávky.  Ve chvíli, kdy si pustíte zprávy v angličtině, zjistíte, jaký je rozdíl mezi angličtinou pro kurzy a angličtinou reálnou. Vaším cílem je porozumět angličtině reálné. Zvykejte si na tón, tempo řeči, rytmus a dynamiku přirozeného cizího jazyka.

 4. Sledujte filmy v původním znění

Troufám si tvrdit, že tento bod je asi nejdůležitějším. Asi nic Vám nedá tolik, jako sledování Vašeho oblíbeného filmu nebo seriálu v původním znění. Začněte s českými titulky, časem přejděte na titulky anglické, jakmile porozumíte, titulky vypněte a vychutnejte si film nebo seriál v původním znění. Pokud něčemu nerozumíte, využívejte slovník, hledejte anglické fráze, kterým nerozumíte, na internetu a zkoušejte si je opakovat ve stejném tempu. Ideální jsou pro tyto účely seriály, a to s ohledem na jejich délku. Dvacetiminutový sitcom se dá zvládnout, aniž by se někdo soustředěním na angličtinu příliš unavil. Osobně doporučuji svůj oblíbený britcom IT Crowd 🙂

5. Poslouchejte anglické songy

Najděte si texty Vašich oblíbených anglických songů a poslouchejte, poslouchejte, dokud si nebudete jisti, že rozumíte. Fanoušci discomusic to budou mít jednodušší, blázni do death metalu mohou mít s porozuměním více práce 🙂

6. Učte se pravidelně

Pravidelně se dá v podstatě zaměnit za každý den. Alespoň v minimálním rozsahu se věnujte cizímu jazyku opravdu denně. Pokud není čas na zvládnutí nových anglických gramatických jevů, alespoň poslech zpráv nebo přečtení článku z anglických webů. Pokud sledujete denně zprávy na internetu, zkuste si alespoň na čas zakázat české zpravodajské servery a pokud se bez zpráv z ČR neobejdete, zkuste třeba servery jako je praguemonitor.com.

7. Testy, testy, testy

Zpětná vazba o Vašem pokroku je nezbytná, obzvlášť v případě, že jste samouci. Přírůstek jazykových dovedností, zejména gramatických, si nejlépe ověříte v testech. Internet nabízí nepřeberné množství bezplatných anglických testů, odkazy na mnoho stránek ostatně najdete i na našem webu. Testy dělejte pravidelně, vracejte se i k dříve probrané látce, znalosti si tak lépe upevníte. Pro samouky jsou testy angličtiny nenahraditelné.

8. Poslouchejte sami sebe

Opravdu nemám rád, když slyším svůj hlas z nahrávky. Mám pocit, že horší hlas nemůže mít asi nikdo. Věřím, že podobné obavy má velká část lidí, ale s vlastním hlasem je potřeba pracovat. Je sice hezké, že zvládáte gramatická pravidla, ale co je to platné, když mnoho věcí neumíte vyslovit. Nahrajte si svůj hlas a porovnejte s originálem, jestli se výslovností přibližujete nebo ne. Na internetu lze najít mnoho zdrojů, které Vám v tom pomohou.

9. Učte se celé anglické fráze, ne jen samostatná slovíčka

Memorování slovíček je sice potřebné, ale bez jejich správného použití v dané frázi je k ničemu. Přeci jen, jedno slovo může v angličtině mít mnoho významů a učit se pouze slovíčka tak může být ztráta času. Nové slovíčko se vždy snažte spojit s nějakou anglickou frází, učení tak bude mnohem efektivnější.

 Poslední pravidlo asi není ani pravidlem či doporučením, ale konstatováním, že učení cizímu by měla být především zábava. Pokud se k učení budete nutit a nebudete se na něj soustředit, pokrok nečekejte.

4 comments for “Tipy ke zvládnutí angličtiny

 1. 9.5.2019 at 6.15

  I would like to get across my gratitude for your kindness supporting people who really want guidance on in this area. Your personal dedication to getting the solution all over became amazingly significant and have truly encouraged others like me to attain their ambitions. Your amazing warm and helpful instruction indicates a lot to me and additionally to my mates. Best wishes; from everyone of us.

 2. 13.5.2019 at 9.03

  I as well as my buddies happened to be taking note of the good points found on your web blog and then all of a sudden developed a terrible suspicion I never thanked you for them. All of the guys had been totally happy to read them and already have pretty much been having fun with these things. Thanks for truly being very helpful and also for obtaining this form of decent things millions of individuals are really eager to be informed on. My very own honest apologies for not saying thanks to you sooner.

 3. 18.5.2019 at 0.36

  My husband and i felt really peaceful when Michael managed to deal with his researching via the ideas he was given in your web page. It is now and again perplexing to simply continually be giving away helpful tips which usually other folks could have been trying to sell. And we also understand we now have the website owner to thank for this. The explanations you made, the straightforward website menu, the relationships you can assist to foster – it is most amazing, and it’s helping our son in addition to the family recognize that this situation is interesting, and that’s extraordinarily indispensable. Thank you for everything!

 4. 22.5.2019 at 4.25

  Needed to put you a bit of note in order to say thank you again for your personal pleasant information you’ve featured on this page. It has been simply remarkably open-handed with people like you to allow easily what a few individuals could possibly have made available for an e-book to help with making some bucks on their own, most notably considering the fact that you might well have tried it in case you decided. Those concepts as well worked as a good way to fully grasp other individuals have similar keenness really like mine to grasp significantly more concerning this problem. I believe there are lots of more pleasant sessions in the future for those who check out your site.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *